14- درگذشت بانوی پرهیزگار و هنرمند، مرحومه پروین دخت یزدانیان را تسلیت می گوییم

((اِنّا لِلّهِ وَ اِنّا اِلَیهِ راجِعُونَ))

وداع بازماندگان با پیکر مطهّر مادر هنرپیشگان معاصر


درگذشت مرحومه پروین دخت یزدانیان (بی بی "قصّه های مجید") را تسلیت می گوییم؛ بانویی دیندار و سنّتی، که هرگز هنرپیشگی را با مسخرگی و هرزگی و پرخاشگری متعارف هنرپیشگان زن و دختر امروز در صدا و سیما، در نیامیخت!
ما برای روح آن مرحومۀ مغفوره، که بسیاری از مردم و خصوصاً نوجوانان ایران، خاطراتی فراموش ناشدنی از نقش اخلاقی و آموزندۀ این بانو در سریال ها و فیلم ها، به یاد دارند، طلب رحمت واسعۀ الهی را می نماییم. براستی که ایکاش زنان و دختران هنرپیشۀ امروز ما نیز، امثال این بانوی فرهیخته و دیندار و بزرگوار را اُسوه و الگوی خود قرار میدادند و نه هنرپیشگان هرزه و فاسد غربی و شرقی را!! و به قول شاعر:
در دیاری که هنرپیشه به "دلقک" گویند
خاک عالَم به سرهرچه "هنردوست" بُوَد
این بانوی بزرگوار، عصردیروز (5 فروردین 1391ش) در 89 سالگی، پس از تحمّل رنج سالها بیماری آلزایمر (فراموشی پیری) و گذراندن دورۀ طولانی بستری بودن، در نجف آباد اصفهان، دعوت حقّ را لبّیک گفت و درگذشت.
پیکراین بانوی هنرمند اصفهانی، در قطعه 12 گلزار نجف آباد، در کنار مزار شوهر فقیدش مرحوم "خدابخش پور احمد" به خاک سپرده شد.
مراسم ترحیم پروین دخت یزدانیان، روز دوشنبه از ساعت 9 تا 11 صبح در امامزاده محمّد(ع) اصفهان، واقع در خیابان وحید، نرسیده به سه راه نظر، برگزار می شود.
روحش شاد و قبرش پر نور باد...
سزاوار است که ما نیز از درگذشت این افراد که سالها با چهرۀ ایشان آشنا بوده ایم، عبرت بگیریم و خودمان را از مصادیق این بیت شاعر بدانیم که گفته است:
گرگ اجَل ، یکایک از این گلّه می برَد
این گلّه را ببین که چه آسوده میچرَد!!
چون تقریباً هیچیک از ما مردم، هیچگاه باور نداریم که یک روز خواهیم مُرد!! مرگ را فقط حقّ همسایه می دانیم!! گویی چنین باور داریم که ما هیچگاه نمی میریم و هرگز مانند این شخص از دست رفته، جسم ما زیر خاک نخواهد رفت!! ما همیشه خود را استثناء و جدا از رفتگان خودمان فرض می کنیم، تا آنکه ناگهان حادثه ای تلخ ما را نیز شکار کند و بالاخره در دام مرگ گرفتار شویم و آنگاه کوهی از گناه و غفلت و معصیت و عذاب قبر...
اکنون، ما وظیفه داریم که برای شادی و آرامش روح این مادر فقید، نماز شب اوّل قبر (نماز وحشت یا صلاة لَیلَة الدّفن) بخوانیم؛ تا دیگران نیز، پس از مرگمان، برای ما بخوانند.
*امّا درمورد ثواب و فضیلت، و دو نحوه یا کیفیّت و دستور نماز شب اوّل قبر، دو روایت از پیامبر اکرم (صَلّیَ اللهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ) را می آوریم:
1- عَنْ حُذَیْفَة َ بْنِ الْیَمَانِ، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهِ ص: لَا یَأْتِی عَلَى الْمَیِّتِ سَاعَة ٌ أَشَدّ ُ مِنْ أَوَّلِ لَیْلَةٍ؛ فَارْحَمُوا مَوْتَاکُمْ بِالصَّدَقَةِ، فَإِنْ لَمْ تَجِدُوا فَلْیُصَلِّ أَحَدُکُمْ رَکْعَتَیْنِ: یَقْرَأُ فِی الاُولیٰ بِفَاتِحَةِ الْکِتَابِ مَرَّةً، وَ قُلْ هُوَ اللهُ أَحَدٌ مَرَّتَیْنِ، وَ فِی الثَّانِیَةِ بِفَاتِحَةِ الْکِتَابِ مَرَّةً، وَ أَلْهاکُمُ التَّکاثُرُ عَشْرَ مَرَّاتٍ، وَ یُسَلِّمُ وَ یَقُولُ: "اللّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ ابْعَثْ ثَوَابَهُمَا إِلَى قَبْرِ ذَلِکَ الْمَیِّتِ فُلَانِ بْنِ فُلَانٍ". فَیَبْعَثُ اللهُ مِنْ سَاعَتِهِ أَلْفَ مَلَکٍ إِلَى قَبْرِهِ، مَعَ کُلِّ مَلَکٍ ثَوْبٌ وَ حُلَّة ٌ، وَ یُوَسَّعُ فِی قَبْرِهِ مِنَ الضِّیقِ إِلَىٰ یَوْمِ یُنْفَخُ فِی الصّورِ. وَ یُعْطىَ الْمُصَلِّی - بِعَدَدِ مَا طَلَعَتْ عَلَیْهِ الشَّمْسُ – حَسَنَاتٍ؛ وَ تُرْفَعُ لَهُ أَرْبَعُونَ دَرَجَة ً(فلاح السّائل، سَیّد بن طاووس، 86).
2- صَلَاةُ هَدِیَّةِ الْمَیِّتِ رَکْعَتَانِ: فِی الْأُولَىٰ الْحَمْدُ وَ آیَة ُالْکُرْسِیِّ؛ وَ فِی الثَّانِیَةِ الْحَمْدُ وَ الْقَدْرُ عَشْراً؛ فَإِذَا سَلَّمَ قَالَ: "اللّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ ابْعَثْ ثَوَابَهُمَا (خ ل: ثوابَهٰا) إِلَىٰ قَبْرِ فُلَانٍ" ( البلد الامین، کفعمی، 164).
* ترجمۀ هر دو حدیث:
1- رسول خدا(ص) فرمودند: «برای انسانی که از دنیا رفته است ساعتی سخت تر از شب اوّل قبر نیست؛ پس بر مردگان خود با صدقه ترحّم کنید، و اگر نداشتید، دو رکعت نماز برای آنها بخوانید: در رکعت اوّل، یکبار فاتحة الکتاب (سورۀ حمد) و دوبار قل هوالله احد (توحید)، و در رکعت دوّم، یکبار فاتحة الکتاب (سورۀ حمد) و دَه بار سورۀ تکاثر، و پس از سلام میگوید: "اللّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ ابْعَثْ ثَوَابَهُمَا إِلَىٰ قَبْر ِ..."(و اسم مَیّت را می برَد). زیرا بلافاصله پس از این نماز، خداوند هزار فرشته را به سوی قبر او می فرستد که با هر فرشته لباس و زینتی است و قبرش تا روزی که در نغمه صور دمیده می شود، برایش از تنگی به در آمده و گشایش می یابد. همچنین به نمازگزار نیز به عدد آنچه که خورشید بر آن می تابد حسنه می دهند و او را چهل درجه بالا می برند».
2- نماز هَدیّۀ مَیّت (یا همان لیلة الدّفن، یا شب اوّل قبر، یعنی اوّلین شب بعد از دفن میّت، طبق روایت مشهور و مورد عمل اکثر فقهاء شیعه) دو رکعت است که در رکعت اوّل «حمد» و «آیة الکرسى» خوانده مى شود و در رکعت دوّم یک مرتبه «حمد» و ده بار سورۀ «قدر» (اِنّا اَنزلناه); و وقتى که نماز به پایان رسید، می گوید: "اَللّهُمَّ صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ ابْعَثْ ثوابَها [یا: ثوابَهُما] اِلى قَبْرِ فُلانٍ" (خدایا درود بفرست بر محمّد و آل محمّد و بفرست ثواب این [دو رکعت] نماز را به قبر فلان کس). که به جاى «فلان» نام مَیّت را ذکر مى کند.
(بحارالأنوار، علاّمۀ مجلسی، چاپ ایران، ج91/ص219، حدیث4و5؛ مُستدرَکُ الوَسائل، مُحَدِّث نوری، ج6/ص344؛ مفاتیح الجِنان، مُحدِّث قمی، بخش باقیات صالحات(حاشیه)، باب2، نمازهای مستحبّ-نماز لَیلَة الدَّفن).
* زمان اقامه نماز وحشت:
نماز وحشت را در هر موقع از شب اوّل قبر (یعنی از هنگام اذان مغرب تا قبل از اذان صبح) میشود خواند; ولى بهتر است در اوّل شب بعد از نماز عشاء خوانده شود (توضیح المسائل آیت الله بروجردی، مسأله 646، ص147).
* چگونه ثواب نماز، عاید روح مرده می شود؟
- وَ رُوِیَ بِسَنَدٍ صَحِیحٍ عَنِ الْإِمَامِ الصَّادِقِ عَلَیْهِ السَّلَامُ أَنَّهُ: کَمْ مِنْ مَیِّتٍ فِی ضِیقٍ وَ شِدَّةٍ یُوَسِّعُ اللهُ عَلَیْهِ وَ یَرْفَعُ عَنْهُ ضِیقَهُ؛ ثُمَّ یُقَالُ لَهُ: "إِنَّ هَذَا الْفَرَجَ الَّذِی حَدَثَ لَکَ کَانَ بِسَبَبِ صَلَاةِ أَخِیکَ الْمُؤْمِنِ فُلَانٍ مِنْ أَجْلِکَ!"
- ترجمه علاّمۀ مجلسی(ره): « و بسند صحیح منقولست از حضرت صادق(ع) که: بسیار باشد، مَیّت در تنگی و شدّتی بوده باشد و حقّ تعالیٰ بر او وسعت دهد و تنگی از او بردارد؛ پس باو گویند که: "این فرج (=گشایش و آسایش) که ترا رو داد، بسبب نمازیست که فلان برادر مؤمن برای تو کرد!" ».
(زاد المعاد، علاّمۀ مجلسی، چاپ و ترجمۀ عربی اعلمی، ص358؛ چاپ سنگی فارسی: ص 338 – اواخر باب سیزدهم: احکام اموات).
خداوندا، رحمت بفرست بر جمیع رفتگان ما، و در این شب، بالأخصّ بر بانو پروین دخت یزدانیان؛ و روحش را قرین ارواح طیّبۀ حضرت فاطمۀ زهرا(ع) و زینب کبری(ع) بگردان!

سیّد احمد سجّادی

/ 1 نظر / 64 بازدید
فرهاد

سلام روحش شاد و راهش پر رهرو خداوند از سر تقصيرات ما هم بگذرد وبلاگ جالبي بود خداوند هم در اين دنيا و هم در آن دنيا اجرتان دهد يا علي مدد