وبگاه فرهنگی - مذهبی ((شهاب هدایت)) اصفهان
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: کانون فرهنگی - مذهبی ((شهاب هدایت)) - اصفهان - دوشنبه ۱٦ تیر ۱۳٩۳

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات برادران و خواهران در ماه مبارک رمضان امسال (1393ش) که مصادف شده با گرمای شدید تیرماه و روزهای طولانی فصل تابستان، احادیثی در رابطه با ثواب و فضیلت روزه در گرما، و نیز گناه بزرگ روزه خواری، ترجمه و تقدیم خوانندگان عزیز می گردد (التماس دعا - سید احمد سجادی):

* روزه در گرما:

چون حضرت مریم(س) وفات یافت، حضرت عیسی(ع) روح او را خطاب کرد و فرمود: مادر! آیا دوست داری دوباره بدنیا برگردی؟ مریم(س) جواب داد:
« آری، برای آنکه بتوانم در شب خیلی سرد وضو بگیرم و نماز بخوانم، و در روز خیلی داغ و گرم روزه بگیرم. ای پسرم (این عبادتهای سخت را دوست دارم زیرا) براستیکه راه (سؤال برزخ وحساب قیامت) ترسناک است! »
و نیز رسول اکرم(ص) فرمودند:
« الصَّومُ فی الحَرِّ جِهادٌ »
« روزه در گرمای سوزان، جهادست »
- مُستدرَک الوسائل، مُحدِّث نوری، ج7 ص505و506
- و نیز امام صادق(ع) فرمود:
« أفضلُ الجِهادِ الصَّومُ فِی الحَرِّ »
« بالاترین جهاد، روزه در شدت گرماست »
- بحارالأنوار، ج96ص256 حدیث38

* روزه خواری:

- و نیز امام صادق(ع) فرمود:
« هرکس(حتی) یک روز از ماه رمضان را (بدون عذر شرعی) روزه نگیرد روح ایمان از وی خارج گردد »
« من أفطرَ یَوماً مِن شهرِ رَمَضانَ، خرَجَ روحُ الإیمانِ مِنهُ »
- وسائل الشیعة، شیخ حُرّ عاملی، حدیث ش13328

سفره افطار به سبک سنتی

وبگاه فرهنگی - مذهبی ((شهاب هدایت)) - اصفهان
بنده سید احمد سجادی هستم... حرف ناگفته بسیار دارم... زیرا گوش شنوا نیافتم... نمونه ای از حرف دل من را بخوانید تا بدانید: قطعۀ «گنج بادآورد» مرحوم شیخ بهاء الدین عاملی (شیخ بهائی) که حکایت عمر خود بنده (سید احمد سجادی) است که در غم نان و در اشتغال به مشاغل اداری از دستم میرود... و خطاب به هرکس که عمر خود را در شبکه های مجازی، به بطالت تلف میکند و این سرمایه گرانبها را با نوشتن مطالب بی ارزش، مفت از کف میدهد، این اشعار تقدیم میشود؛ باشد که دل بسوزاند و بیدار شود و درد و اندوه لازم را دریابد؛ که دورۀ ما دورۀ «بی عاری» و «بی دردی» است؛ خدا دردمان بدهد...: @ اى تو کودن ‏تر ز بقال دکان! / بى ‏بهاتر عمرت از ده گِردَکان‏! @ پس تو اى نادان ببین با ‏قیل وقال / میدهى مفت از کف خود ماه وسال‏! @ بین! که شیطان لعین بى ‏تاب وپیچ / مى ‏ستانــَد روزهایت را بهیچ‏! @ روزها چون رفت، شد عمرت تلف / نه تو را سرمایه! نه سودى بکف‏! @ آنچه قیمت بودش از عالـَم فزون / گو چه کردى و کجا باشد کنون؟! @ اى دو صد حیف از چنین گنج گران / کآن ز دست ما برون شد بى ‏گمان‏ @ اى هزار افسوس و عالـَم هـا دریغ! / کــآفتاب ما نهان شد زیر میغ‏ @ اى دریغ از گنج بادآورد ما!... / اى دریغ! آن کو بفهمد درد ما.... @ دردهــــا دارم به دل از روزگار... / مَحرَمى کو؟! تا کنم درد آشکار؟!...
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :