وبگاه فرهنگی - مذهبی ((شهاب هدایت)) اصفهان
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: کانون فرهنگی - مذهبی ((شهاب هدایت)) - اصفهان - چهارشنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩۳

دلگیری و گلایۀ امام زمان(عج) از شیخ مفید(ره)
زنگ خطری برای همگی ما!
امام معصوم با کسی تعارف ندارد؛ حتی با شیخ مفید!
سیّد رکن الدّین اِسترآبادی (از شاگردان خواجه نصیر طوسی و مُتوَفـّای ۷۱۵ ق) در رساله ای با نام إخبارُ المُستفیدِ بنوادِرِ أخبارِ الشَّیخِ المُفیدِ، نقل میکند(ترجمه):
چون شیخ مفید - رَضِیَ اللهُ عَنه - رساله ای در شرح و نقد اعتقادات شیخ صدوق - أعلَی اللهُ مَقامَه - نوشت و در آن از باب پردازش به جدل کلامی (اصول عقاید عقلی)، در برخی از مسائل، بر صدوق بزرگوار، با الفاظی نه چندان مؤدّبانه خُرده گرفت، دیگر از او سلب توفیق شد و از ارتباط با حضرت ولیّ عصر(عج) محروم گردید و حضرت مهدی(عجَّلَ اللهُ فرجَهُ الشَّریف) در توقیع (نامه و فرمانی) که در اوائل غیبت کبری،  یکسال قبل از وفات شیخ مفید (که در 413ق رخ داد) به وی نوشتند، دلگیری و گلایۀ خود از شیخ مفید را اینگونه به او گوشزد فرمودند:
«فَمَا یَحْبِسُنَا عَنْهُمْ إِلَّا مَا یَتَّصِلُ بِنَا مِمَّا نَکْرَهُهُ وَ لَا نُؤْثِرُهُ مِنْهُم‏!»
«پس حبس نمیکند ما را از شیعیان خودمان، جز آنچه که از رفتار ناپسند ایشان بنظر ما میرسد و انتظار آنرا از ایشان نداریم!».
- بِحارالانوار، علاّمه مجلسی، ج53، ص177، به نقل از: احتجاج شیخ طبرسی؛ دایرة المعارف علم ومذهب، به نقل از: إخبارُ المُستفیدِ بنوادِرِ أخبارِ الشَّیخِ المُفیدِ، سیّد رکن الدّین اِسترآبادی.
تابلوی نقاشی زیر، که طبق روایات معتبر، چهرۀ نوجوانی امام زمان(عج) را به تصویر کشیده، یادگاری است برای این بنده (سیّد احمد سجادی) از آن ایّام که کتابدار کتابخانه مدرسه خان مروی در تهران (خیابان ناصرخسرو - کوچه مروی) بودم؛ که شبی در سکوت دل انگیز کتابخانه، لابلای کتابهای کهنه و مندرس آنجا، سالنامه آریان (مربوط به سال 1321شمسی) را یافتم که ناگهان این تابلوی زیبا و نایاب را در آن دیدم  و با دستگاه فتوکپی ساده ای که آنجا داشتیم، از آن کپی گرفتم، تا این اثر هنری، مانند خودم از بین نرود!

تصویر نقاشی چهره نوجوانی امام زمان (عج) طبق روایات معتبر - سالنامۀ آریان - سال 1321شمسی

وبگاه فرهنگی - مذهبی ((شهاب هدایت)) - اصفهان
بنده سید احمد سجادی هستم... حرف ناگفته بسیار دارم... زیرا گوش شنوا نیافتم... نمونه ای از حرف دل من را بخوانید تا بدانید: قطعۀ «گنج بادآورد» مرحوم شیخ بهاء الدین عاملی (شیخ بهائی) که حکایت عمر خود بنده (سید احمد سجادی) است که در غم نان و در اشتغال به مشاغل اداری از دستم میرود... و خطاب به هرکس که عمر خود را در شبکه های مجازی، به بطالت تلف میکند و این سرمایه گرانبها را با نوشتن مطالب بی ارزش، مفت از کف میدهد، این اشعار تقدیم میشود؛ باشد که دل بسوزاند و بیدار شود و درد و اندوه لازم را دریابد؛ که دورۀ ما دورۀ «بی عاری» و «بی دردی» است؛ خدا دردمان بدهد...: @ اى تو کودن ‏تر ز بقال دکان! / بى ‏بهاتر عمرت از ده گِردَکان‏! @ پس تو اى نادان ببین با ‏قیل وقال / میدهى مفت از کف خود ماه وسال‏! @ بین! که شیطان لعین بى ‏تاب وپیچ / مى ‏ستانــَد روزهایت را بهیچ‏! @ روزها چون رفت، شد عمرت تلف / نه تو را سرمایه! نه سودى بکف‏! @ آنچه قیمت بودش از عالـَم فزون / گو چه کردى و کجا باشد کنون؟! @ اى دو صد حیف از چنین گنج گران / کآن ز دست ما برون شد بى ‏گمان‏ @ اى هزار افسوس و عالـَم هـا دریغ! / کــآفتاب ما نهان شد زیر میغ‏ @ اى دریغ از گنج بادآورد ما!... / اى دریغ! آن کو بفهمد درد ما.... @ دردهــــا دارم به دل از روزگار... / مَحرَمى کو؟! تا کنم درد آشکار؟!...
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :